Staré zvyky

4. listopadu 2014 v 16:52

/zvyky našich babiček/
Pod pojmem zvyky si každý představí něco jiného. Já si představím zvyky našich babiček, protože ty měli zvyků hodně. Bohužel se tyto zvyky moc nedochovali a teď už je někdy ani u babiček neuvidíme. Nejpodstatnějším zvykem podle mě bylo chození do kostela, které bylo každou neděli ráno. Jenže dnešní lidi už si prostě nepřivstanou a tak radši spí až do jedenácti (bohužel, nejsem výjimkou).
Hodně zvyků taky bylo na Velikonoce a celkově na všechny tyto svátky. U nás se Velikonoce dokonce už skoro přestávají slavit. Poslední hrstka, která je slaví jsou z většiny křesťani. Nevím ani proč. Velikonoce jsou krásný svátek (nejen proto, že nám chutná čokoládový beránek), ale můžeme malovat na vajíčka (my malujeme voskovkama, které rospustíme a hřebíky, které jsou připevněné na tužky malujeme na předem připravená a obarvená vajíčka) a hlavně se necháme střískat hezounama (pokud k nám vůbec v dnešní době příjdou). Náš taťkana koledu chodí každý rok s dvoumetrovou pomlázkou, kterou si kdysi sám upletl a je na tom po právu hrdý (vsadím se, že víckrát by to nedokázal).
Zvyky dříve byli třeba i na svatbě. Rozbil se talíř a svatebčané zametli střepy, házení rýže, jedení polévky ze stejného talíře. Chození pod obloukem se slivovicí, samozřejmě s dýškem pro svatebčany. U těchto zvyků si nejsem jistá, jestli se vůbec ještě používají.
Já osobně mám zvyky ráda, ale taky je nijak moc nedodržuju, ale jsem zastáncem toho názoru, že třeba trhání okvětních lístků tzv. "Má mě rád, nemám mě rád" je úplná pitomost a navíc tím ničíme přírodu.
Zuzka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 4. listopadu 2014 v 17:04 | Reagovat

Hm, na veľkonočný obrázok dosť nevhodné ročné obdobie, ale zaujímavý článok.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 4. listopadu 2014 v 17:36 | Reagovat

ZVYK chodit do kostela a důvod, že se tam nechodí, je neochota si přivstat? Já zapomněla, ono to s vírou nemá vůbec nic společného.
Zvyk by byl chodit každé ráno běhat nebo chodit sledovat východ slunce, ovšem návštěva kostela je záležitost víry. A církve.

3 zuzkaeveryday zuzkaeveryday | 4. listopadu 2014 v 20:01 | Reagovat

[2]: Každý si to může vzít jinak, ale podle mě to je zvyk.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama