Selekce

20. září 2015 v 9:41
Autor: Kiera Cassová
Originál: The Selection
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Počet stran: 287 stran

Anotace: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.

Na tuto knihu jsem přišla jednoduše. Na oslavě mojí kamarádky. Když jsem ji viděla na její poličce, hned jsem si řekla: "To si musím přečíst". Tak jsem se jí držela a nepustila. Na knize mě hlavně zaujal její obal (ano, stává se mi to, že se zadívám do obalu, ale vím, že to není správné), ty šaty, ta modrá. Obal je doopravdy vyšperkovaný, ale důležitá je kniha... Ta mě oslovila o něco méně než obal. Hlavně za to může America. Tu postavu mám ze všech nejméně ráda. Pořád nedokážu pochopit, jak je možné, že je zamilovaná do Maxona, ale přitom se vrací k Aspenovi. Sakra děvče, ten kluk tě odkopl! U takové knihy nedokážu nikdy relaxaovat a neustále musím myslet na to, jak je blbá. Aspen je postava, která se tak nějak dělá co chce. Odkopne holku, začne chodit s jinou, pak se stane vojákem a chce tu první zpátky. A všechno mu to projde! Naprosto všechno! Ale on nemůže za to, že America v tomto směru nedokáže normálně uvažovat. Ne, pokud po mě chcete, abych začala mít Americu ráda, tak se vám to nepodaří, protože ji prostě nemám ráda a hotovo.

Maxon je naopak mou nejoblíbenější postavou. Chudák ani netuší, jaká ta America je. Podle toho, že třetí kniha se jmenuje První je sice jasné, že si ji nakonec vezme, ale kdo ví, třeba toho pak bude America zase litovat... Maxon je neskutečně hodný a milý princ, což jsem naprosto nečekala. Snaží se každé z uchazeček vyhovět, ale i přesto všechno je nejvíce zaujatý právě Americou. Zajímavé by to bylo, kdyby se na začátku nesetkali a on ji nepustil do zahrady. Kdo ví, třeba by to bylo jinak. Každopádně se mi líbí, že ač dává přednost Americe, zve na procházky, či do kina i ostatní dívky. Znám knihy, kde se zaměří jen na jednu a to je potom už doopravdy o ničem. Takže přeci jen nějaké ty plusy.

Myslím si, že některé části knihy mohla autorka vynechat, protože jsou naprosto zbytečné. Sice si plánuju koupit celou trilogii (ale někde jsem viděla, že jsou čtyři...), ale hlavně ze zvědavosti a taky proto, že kniha není podprůměrná a přeci jen se mi hodně částí líbilo. Pokud na tom ale budou ostatní díly podobně, myslím si, že je zbytečnost dávat to do více knih, protože by se to vešlo do jedné. Sice tlustčí, ale do jedné. Třeba okolo 500ti stran, což není nějak moc. Četla jsem i víc...

Takže teď to nějak shrnu. Kniha se mi líbila, ač nemám v oblibě hlavní hrdinku, která celou knihu vypráví. Oblíbila jsem si naprostého chudáka (ale samozřejmě ne, co se bohatství týče :D) a je mi vlastně jedno, jak je na tom Aspen :D Obálka je krásná a myslím si, že díky ní po této knize spousta lidí sáhne a pak je naštvaná na Americu (teda aspoň jsem to hodně četla v recenzích), což je i můj případ. Knížka se dobře četla a nedokázala jsem se od ní odtrhnout, ač některé části moc zajímavé nebyly. Přečetla jsem ji za dva dny, což je pro mě fakt docela výkon, protože v poslední době na čtení nemám moc času...

72%

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí(la) se vám Selekce?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama