Anna krví oděná

6. května 2016 v 20:30
Autor: Kendare Blake
Originál: Anna Dressed in Blood
Překlad: Andrea Vašíčková
Nakladatelství: Baronet, 2013
Počet stran: 271 stran

Anotace: Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.
Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.

"Otevřu oči. Stojí nade mnou, bohyně smrti, s černými studenými rty a studenýma rukama." Tak popsal Cas Annu, když ji viděl poprvé. Hned od začátku v něm Anna vyvolala rozpoluplné pocity. Nemohl ji poslat pryč, prostě to nešlo. Bylo na ní něco jiného, tajemného a krásného. Ač před jeho zraky zabila člověka, vracel se za ní, povídal si s ní. Jediné, co chtěl, bylo Anně pomoci.
Se svými kamarády - Thomasem a Carmel se rozhodne, že Annu osvobodí od její kletby, ať to stojí, co to stojí. Potom začíná to pravé dobrodružství.

Úchvatná kniha plná překvapení. na začátku jsem si říkala, že se bude jednat o klasickou "strašidelnou" knihu, ale od druhé poloviny jsem se doopravdy začala bát. Kniha nabírala další tajemný spád a já se nad ní třásla, kdy to skončí. Stránky mi mizely pod rukama a najednou jsem knihu měla dočtenou. A byl konec a já jen zírala na poslední stránku. Asi pět minut jsem takto seděla, a potom ze mě vyšlo jen "wow". Číst knihu pro mě byl skutečně zážitek. Do knihy jsem se hned vžila a hltala jsem veškeré rozhovory, jakobych si s postavami povídala já sama osobně. Všechny postavy mi přirostly k srdci. Nejvíce asi Anna - z vražedkyně se nakonec vyklubala vystrašená holka, která toužila po vysvobození. Bylo mi jí neskutečně líto a ještě teď se mi chce brečet nad tím, co musela dělat, když by přitom ostatním nejraději ze všeho pomáhala. Stejně jako konec knihy, který byl velice smutný - občas jsem měla doopravdy slzy na krajíčku.


Když jsem si četla první stránku, myslela jsem, že omdlím - první stránka a hned překlep. A ač mé hbité oko našlo v knize překlep ještě jeden, vůbec to nevadilo, protože příběh to celé vynahradil. Na začátku byla kniha dobrá, tak na tři hvězdy, ale od druhé poloviny to už jelo a kniha si doopravdy těch pět hvězd zaslouží. Myslím si, že v dnešní době je velice těžké přijít na knižní trh s originálním příběhem, ale jak je vidět fantazie nezná mezí. Příkladem jsou Krásní mrtví - také pěkná série a hlavně originální. O nadpřirozených jevech se sice dočtete v každé druhé knize, ale v ději to nefuguje tak, jako tady. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by někdo zabíjel duchy a je to doopravdy zajímavé. Zatím jsem četla jen pár duchařin a ty mě moc nenadchly, ale tato je naprostou výjimkou. Určitě si ji zamilujete tak, jako já. Už se nemohu dočkat, až si pořídím druhý díl :-)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí(la) se vám Selekce?

Ano
Ne
Nevím

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 7. května 2016 v 15:02 | Reagovat

Četla jsem a taky se mi moc líbila.

2 Zuzka Zuzka | Web | 14. května 2016 v 17:41 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama