Červenec 2016

Wrap up - Červenec 2016

27. července 2016 v 13:53 Wrap up

Zdravím knihomolové! Červenec utekl jako voda a já se vám opět poslušně hlásím. Tentokrát jsem si řekla, že bych mohla svůj blog něčím obohatit a jelikož jsem už dlouho chtěla začít psát wrap upy a tento měsíc jsem se na své poměry docela činila, rozhodla jsem se vám dnes napsat svůj první wrap up za měsíc červenec. Za tento měsíc jsem dohromady přečetla 6, 5 knih.

Divotání - A. G. Howard
Měsíc jsem začala tím, že jsem dočetla druhou polovinu Divotání. Musím říci, že mě tento díl trošičku zklamal, protože jsem čekala stejou pecku, jako byl první díl, ale skoro vždy to je tak, že druhý díl není to pravé ořechové a jedná se o takový přechod mezi prvním a třetím dílem. V knize bylo celkově méně akce, než v prvním díle. Přišlo mi, že v první polovině knihy se vůbec nic nedělo. V knize se taky nacházelo šest překlepů, ano šest. Já vím, že spoustě lidem to nevadí, ale mě to fakt dohání k šílenství. Prostě jsem na toto fakt hnidopich :D

Bez šance - Neal Shusterman
Další kniha, do které jsem se pustila byla kniha Bez šance, která patří mezi dlouho očekávané novinky. Sice už to je taky nějaký ten pátek co vyšla, ale na mou obhajobu, jsem tuto knihu měla doma už delší dobu a čekala jsem na léto, abych si ji mohla přečíst. Kniha se mi moc líbila. Opět to bylo jiné pojetí budoucnosti, al líbilo se mi to. Určitě bych se nebránila, kdyby vznikla nějaká série Bez šance, ale autor nic takového momentálně nechystá. Pokud se chcete o mém názoru na tuto knihu dozvědět více, můžete si přečíst recenzi, kterou jsem na knihu napsala.

Bajky Barda Beedleho - J. K. Rowling
Po dočtení knihy Bez šance jsem zašla do knihovny pro nový příděl knih a našla jsem tam tento skvost. Již dlouho jsem si chtěla přečíst nějakou takovou knížečku od J. K. Rowling a rozhodně jsem udělala dobře. Tato knížečka obsahuje pět kouzelnických pohádek, které jsem v kouzelnickém světě známé stejně jako u nás třeba Šípková Růženka, nebo Popelka. Po každé pohádce byl vždy napsán komentář Albuse Brumbála, který byl občas i obsáhlejší, jak samotná pohádka. Jako poslední samozřejmě taky přišla na řadu pohádka Tří bratří, která v knížce nemohla chybět. Knihu určitě doporučuji! Nevím jestli se ještě prodává, pokud na ni ale narazíte, určitě si ji bez váhání vemte :)

Harry Potter a Tajemná komnata - J. K. Rowling
Když už jsem začala číst J. K. Rowling, tak jsem samozřejmě nemohla přestat a jelikož jsem v knihovně nenašla první díl Harryho Pottera, tak jsem si půjčila druhý. Zase jsem se vrátila zpátky do Bradavic. Musím říci, že po roce pauzy od Harryho Pottera, se mi po něm začalo strašně stýskat. Snad nemusím říkat, jak je celá tato série skvělá a že je pro mne srdcovou záležitostí... Když jsem četla tuto knihu již po několikáté, začala jsem si opět všímat detailů, které jsem ve svých vzpomínkách opomíjela, jako například výročí úmrtí Skoro bezhlavého Nicka.

OTKA - Kody Kepler
Jako další knihu jsem přečetla OTKU, která sloužila jako taková ta oddechová jedohubka, která je ideální na léto a dá se přečíst během jednoho dne. Jedná se o klasický středoškolský román. Zároveň byl ale tento kousek dost realistický - autorka se nebála psát například o sexu. Opět muím vyzdvihnout to, že si s námi čtenáři hlavní hrdinka povídala, což mám v knížkách moc ráda. Zároveň musím říci, že mi hlavní hrdinka přišla na svůj věk dost nevyspělá. Chovala se, jako by jí bylo čtrnáct a ne, jako studentka střední školy. Kniha se mi líbila a určitě ji doporučuji, hlavně teď na léto.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu - J. K. Rowling
Samozřejmě, že jsem nemohla zůstat jen u jednoho dílu. Takže hned po oddehové OTCE jsem se vrhla do třetího dílu Harryho Pottera a zároveň svého nejoblíbenějšího. Do knihy jsem se ihned začetla a spořádala jsem ji za dva dny. Což mě na jednu stranu potěšilo, ale na druhou stranu jsem kromě čtení skoro nic nedělala. V knize konečně vystupuje má nejoblíbenější postava z celé série (omlouvám se těm, které zklamu, že to není Harry) - Sirius Black. Už když jsem tuto sérii četla poprvé, tak jsem si ho zamilovala, a tak to zůstalo a zůstane navždy. A jaká je vaše oblíbená postava z Harryho Poterra?

Jiskra v popelu - Sabaa Tahir
A poslední kniha, kterou jsem přečetla je Jiskra v popelu. Tato kniha je velice dobře hodnocená a já už teď vím proč. Je velice čtivá a hned jsem ji zhltla. Děj je velice krutý, plný zabíjení a mučení. Překvapivě zde je i milostný trojúhelník, který jsem tedy rozhodně nečekala. Děj je psaný z pohledu dvou hlavních hrdinů - otrokyně Laii, která je schopná udělat cokoli, jen aby zachránila svého bratra, posledního člena její rodiny, který je na živu. Druhý hlavní hrdina je Elias, který je maska (vycvičený válečník) a netouží po ničem jiném, než po svobodě. Více vám neřeknu, protože si tuto knihu určitě musíte přečíst :)

Bez šance

15. července 2016 v 13:49
Autor: Neal Shusterman
Originál: Unwind
Překlad: Pavel Kořínek
Nakladatelství: Yoli, 2016
Počet stran: 304 stran

Anotace: Fascinují a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál - alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.

Šestnáctiletý Connor zjistil, že se ho rodiče chystají poslat na rozpojení, a tak jednoho večera uteče z domu. Při své cestě však udělá osudovou chybu, díky které ho přeci jen vystopuje policie. Díky náhodě se mu však povede dostat zpět na svobodu, tentokrát už ale není sám. Přidala se k němu půvabná, patnáctiletá dívka - Risa, která pochází z dětského domova a třináctiletý kluk - Lev, který se narodil jako desátek. Společně se snaží přežít do svých osmnáctých narozenin, ale to rozhodně není snadné...

Archiv

1. července 2016 v 13:28
Autor: Victoria Schwab
Originál: The Archived
Překlad: Miroslava Urešová
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Počet stran: 336 stran

Anotace: Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.
Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.
Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…

Příběh začíná tím, že se rodina Bishopů stěhuje do nového bytu. Nový byt, nový život, nový začátek. Nikdo z nich se zatím nevyrovnal s náhlou smrtí nemladšího člena rodiny Bena. Zatímco pan a paní Bishopovi se snaží předstírat spokojený a bezstarostný život, Mac neuniká před realitou. Každou chvíli vysedává v Archivu před Benovou schránkou. Povídá si se svým bratříčkem i když ví, že uvnitř už její bratr není. Nachází se zde Historie... V domě, kde se nachází, se potkává s dalším Správcem - Wesleym. Poprvé si může s někým o svém tajemství promluvit. Společně bojují proti Historiím a vzájemně se sbližují. Mac ale začíná čím dál tím více zneklidňovat nepokoj, který se v Archivu začíná objevovat...


Knize jsem již od začátku věřila, protože jsem na ni měla jen samá doporučení a možná i to mi dopomohlo v tom, že jsem se do knihy okamžitě začetla. Kniha byla tajemná a v druhé polovině to byla i taková menší detektivka. Musím ale říct, že hlavní hrdinka Mac mi občas svou naivitou lezla na nervy. Samozřejmě chápu, že ztratit sourozence kterého milujete je těžké, ale být potom tak strašně moc naivní, když vám někdo řekne, že chápe jak se cítíte? To mi příjde tedy příliš. Při bojích v Úžinách, kdy se snažila Historie vrátit zpátky do Archivu mi tuhla občas krev v žilách, ale i tak to nakonec Mac zvládla a sama jsem za ni byla ráda. Zároveň ale velice často porušovala pravidla. Já tedy nejsem co se týče oravidel nijak svatá, ale aspoň bych se trochu více snažila a nebyla bych v tomto směru docela bezohledná jako ona.

V celém příběhu se neustále skrývá něco tajemného, ale občas až neuvěřitelně neskutečného. Mac po celém Coronadu hledá příběh, který zde před šedesáti lety zanechala jedna obyvatelka doma. Příjde mi docela nemožné, že útržky tohoto příběhu mohly v tomto domě přežít šedesát let. Obzvlášť podle míst, kde se nachází mi to připadá skoro nemožné. Mac je ale přesto všechno najde. Přijde mi to stejné s tím, že se snaží sehnat co největší množství informací o bývalých obyvatelích a čirou náhodou se jí to daří. Dobře budu upřímná, jelikož mi hlavní hrdinka zrovna moc nepadla do oka tak se na ni snažím trochu házet špínu, ale když se vám zalíbí, tak vám tyto věci vadit nebudou.

Celý systém Archivu mi připadá úžasně zorganizovaný, ale zároveň i trochu děsivý. Navíc myšlenka autorky, že po smrti z nás zbyde historie je doopravdy povedená. Musím říci, že fantazie toho, co se děje po smrti nezná hranic. Ráda čtu nové druhy možností a musím říci, že kdybych po smrti byla zavřená v nějakém Archivu, tak by mi to ani nevadilo, právě naopak. Navíc ještě ta myšlenka, že kolem mě se mohou potulovat lidi, kteří střeží přísné tajemství a ve volném čase zápasí s Historiemi a prohání se po spletitých uličkách je úžasná, škoda, že nepatřím mezi ně.

Kdybych neřekla, že tato kniha byla skvělá, tak by to ode mě bylo nespravedlivé. Děj mě doopravdy nadchl a nechala jsem se jím unášet. Jedná se jednoduchou četbu, která se hodí právě na léto a ráda si knihu někdy přečtu znova. Je mi velice líto, že u nás nevyjde třetí díl z celé trilogie, protože si to ty knihy zaslouží. Líbilo se mi, že se s námi Mac v průběhu příběhu povídá, to mě na knihách hodně baví. Jedná s o knihu, která vám v noci nedá spát, protože se nemůžete dočkat, jak to bude pokračovat. Této knize prostě musím dát všech pět hvězdiček. Na začátku jsem si říkala, že to je takový ten pěkný příběh, ale abych mu dala pět hvězdiček, tak by musel být ještě o něco lepší, ale potom ten konec. ten mi doopravdy vyrazil dech a donutil mě jít hned do knihovny a hledat druhý díl.. Knihu vám rozhodně doporučuji! Když už se vám nebude líbit příběh, tak vás určitě oslní svou pěknou obálkou :)