Archiv

1. července 2016 v 13:28
Autor: Victoria Schwab
Originál: The Archived
Překlad: Miroslava Urešová
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Počet stran: 336 stran

Anotace: Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.
Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.
Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…

Příběh začíná tím, že se rodina Bishopů stěhuje do nového bytu. Nový byt, nový život, nový začátek. Nikdo z nich se zatím nevyrovnal s náhlou smrtí nemladšího člena rodiny Bena. Zatímco pan a paní Bishopovi se snaží předstírat spokojený a bezstarostný život, Mac neuniká před realitou. Každou chvíli vysedává v Archivu před Benovou schránkou. Povídá si se svým bratříčkem i když ví, že uvnitř už její bratr není. Nachází se zde Historie... V domě, kde se nachází, se potkává s dalším Správcem - Wesleym. Poprvé si může s někým o svém tajemství promluvit. Společně bojují proti Historiím a vzájemně se sbližují. Mac ale začíná čím dál tím více zneklidňovat nepokoj, který se v Archivu začíná objevovat...


Knize jsem již od začátku věřila, protože jsem na ni měla jen samá doporučení a možná i to mi dopomohlo v tom, že jsem se do knihy okamžitě začetla. Kniha byla tajemná a v druhé polovině to byla i taková menší detektivka. Musím ale říct, že hlavní hrdinka Mac mi občas svou naivitou lezla na nervy. Samozřejmě chápu, že ztratit sourozence kterého milujete je těžké, ale být potom tak strašně moc naivní, když vám někdo řekne, že chápe jak se cítíte? To mi příjde tedy příliš. Při bojích v Úžinách, kdy se snažila Historie vrátit zpátky do Archivu mi tuhla občas krev v žilách, ale i tak to nakonec Mac zvládla a sama jsem za ni byla ráda. Zároveň ale velice často porušovala pravidla. Já tedy nejsem co se týče oravidel nijak svatá, ale aspoň bych se trochu více snažila a nebyla bych v tomto směru docela bezohledná jako ona.

V celém příběhu se neustále skrývá něco tajemného, ale občas až neuvěřitelně neskutečného. Mac po celém Coronadu hledá příběh, který zde před šedesáti lety zanechala jedna obyvatelka doma. Příjde mi docela nemožné, že útržky tohoto příběhu mohly v tomto domě přežít šedesát let. Obzvlášť podle míst, kde se nachází mi to připadá skoro nemožné. Mac je ale přesto všechno najde. Přijde mi to stejné s tím, že se snaží sehnat co největší množství informací o bývalých obyvatelích a čirou náhodou se jí to daří. Dobře budu upřímná, jelikož mi hlavní hrdinka zrovna moc nepadla do oka tak se na ni snažím trochu házet špínu, ale když se vám zalíbí, tak vám tyto věci vadit nebudou.

Celý systém Archivu mi připadá úžasně zorganizovaný, ale zároveň i trochu děsivý. Navíc myšlenka autorky, že po smrti z nás zbyde historie je doopravdy povedená. Musím říci, že fantazie toho, co se děje po smrti nezná hranic. Ráda čtu nové druhy možností a musím říci, že kdybych po smrti byla zavřená v nějakém Archivu, tak by mi to ani nevadilo, právě naopak. Navíc ještě ta myšlenka, že kolem mě se mohou potulovat lidi, kteří střeží přísné tajemství a ve volném čase zápasí s Historiemi a prohání se po spletitých uličkách je úžasná, škoda, že nepatřím mezi ně.

Kdybych neřekla, že tato kniha byla skvělá, tak by to ode mě bylo nespravedlivé. Děj mě doopravdy nadchl a nechala jsem se jím unášet. Jedná se jednoduchou četbu, která se hodí právě na léto a ráda si knihu někdy přečtu znova. Je mi velice líto, že u nás nevyjde třetí díl z celé trilogie, protože si to ty knihy zaslouží. Líbilo se mi, že se s námi Mac v průběhu příběhu povídá, to mě na knihách hodně baví. Jedná s o knihu, která vám v noci nedá spát, protože se nemůžete dočkat, jak to bude pokračovat. Této knize prostě musím dát všech pět hvězdiček. Na začátku jsem si říkala, že to je takový ten pěkný příběh, ale abych mu dala pět hvězdiček, tak by musel být ještě o něco lepší, ale potom ten konec. ten mi doopravdy vyrazil dech a donutil mě jít hned do knihovny a hledat druhý díl.. Knihu vám rozhodně doporučuji! Když už se vám nebude líbit příběh, tak vás určitě oslní svou pěknou obálkou :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí(la) se vám Selekce?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama