Bez šance

15. července 2016 v 13:49
Autor: Neal Shusterman
Originál: Unwind
Překlad: Pavel Kořínek
Nakladatelství: Yoli, 2016
Počet stran: 304 stran

Anotace: Fascinují a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál - alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.

Šestnáctiletý Connor zjistil, že se ho rodiče chystají poslat na rozpojení, a tak jednoho večera uteče z domu. Při své cestě však udělá osudovou chybu, díky které ho přeci jen vystopuje policie. Díky náhodě se mu však povede dostat zpět na svobodu, tentokrát už ale není sám. Přidala se k němu půvabná, patnáctiletá dívka - Risa, která pochází z dětského domova a třináctiletý kluk - Lev, který se narodil jako desátek. Společně se snaží přežít do svých osmnáctých narozenin, ale to rozhodně není snadné...


Neal Shusterman - je autorem mnoha knih pro mládež včetně románů Everlost a Downsiders, za který byl nominován na dvanáct státních čtenářských cen a který byl vyhlášen nejlepší knihou pro mládež podle Americké knihovnické asociace (ALA). V roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež. Píše také scénáře k filmům, jako jsou Animorphs a Husí kůže (Goosebumps). Neal je otcem čtyř dětí a žije v jižní Kalifornii.

Na knihu jsem se hrozně moc těšila, protože mě učarovala její anotace. Hned jsem se do děje začetla a stránky mi mizely před očima. Musím se přiznat, že jsem celou dobu čekala na ten detailní popis rozpojení, a potom to přišlo a... a nic. Neustále jsem kolem sebe slyšela jak i lidem, kteří nepatří mezi slabé povahy nedělalo dobře o tom číst, ale mně to žádný problém nedělalo. Čekala jsem, že mě to naprosto znechutí a ono nic. Samozřejmě je šílené, že se něco takového dělo, ale číst o tom mi prostě nedělalo problém. Možná za to může to, že jsem si v tu chvíli mohla uvědomit, že to není realita, ale i tak...

Kniha byla rozdělena do několika částí a na začátku každé z nich byl nějaký citát, či poznámka z reálného života a musím říci, že u těch mě tedy mrazilo. Celkově mi autorův styl vyhovoval a na konci knihy se mi už nechtělo číst, protože mi bylo líto, že už končí.


Co se týče charakteru postav, tak jsem si nejvíce oblíbila Risu, u které bylo vidět, že má hlavu na správném místě a i v krizových situacích dokáže rozumně uvažovat. Connor mi byl taky sympatický, byla to osoba, která měla silný charakter a byl to takový vzor pro ostatní. Zároveň ale poměrně dost nezvládal krizové situace, ale myslím si, že ke konci knihy se už polepšil. Zároveň pro mě ale jako jediná postava z celé knihy pořád zůstává takovou malou záhadou. A nakonec poslení a nejmladší hlavni hrdina Lev. Ten zezačátku s ostatními rozhodně nechce spolupracovat, ale nakone si uvědomí, že se přeci jen nechce nechat rozpojit. V průběhu děje se z něj stává muž. Na začátku se choval jako normální a tvrdohlavý třináctiletý kluk, ale v průběhu knihy hodně vyspěl. Doopravdy tak, že si myslím, že už to není v realitě možné.

Abys mohla změnit zákony, musíš nejdřív změnit lidskou povahu - Pečovatelka Greta

Abys mohla změnit lidskou povahu, musíš nejdřív změnit zákony - Pečovatelka Yvonne


Kniha se m líbila, protože mi zrovna padla do rukou v pravou chvíli. Bylo to příjemné počtení, které mě zároveň nenechalo v noci spát. Hodně se mi líbili legendy, které se mezi ostatními rozpojenci povídali. Tak musím zmínit, že se v knize nachází jeden překlep. Já vím, že to je maličkost, ale já si takových věcí prostě všímám. Knihu určitě doporučuji. Sice se nejedná o knihu, ze které bych přímo spadla na zadek, ale i tak se mi moc líbila. Na závěr bych ještě chtěla pochválit obálku, která se doopravdy povedla. Mnoha lidem se nelíbí, ale mně se doopravdy hodně zalíbila, skvěle vystihuje děj a hlavně je hrozně moc příjemná na omak.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí(la) se vám Selekce?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama