Jiskra v popelu

5. srpna 2016 v 18:00 |  Zuzka
Autor: Sabaa Tahir - Nakladatelství: Host, 2016 - Počet stránek: 456 stran

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.
Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se Zkoušek, nemilosrdné soutěže, z níž má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria. (Anotace)

Krev, křik a zvuky o sebe tlukoucích mečů... Vítejte na Šerosrázu. Akademii, kde se cvičí válečnícíi, aby se z nich stali Masky. Ty se tak pojmenovaly proto, že na sobě nosí stříbrnou masku, která k nim postupně přiroste.
Potom zde jsou Učenci. Lid, který se už není jistý ničím. Každou chvíli nějaký Učenec zmizí - Masky ho odnesou, a tím je jeho osud zpečetěn. Buď bude mučen a posléze zabit, nebo ho usmrtí rovnou.Sabaa Tahir - vyrostla v rodinném motelu v Mohavské poušti v Kalifornii. Čas trávila hltáním fantasy románů, plundrováním bratrovy sbírky komiksů a marnými pokusy o hru na kytaru. Vystudovala Kalifornskou univerzitu v Los Angeles a pracovala v deníku Washington Post. Se svou rodinou žije nedaleko San Franciska. Román Jiskra v popelu začala psát během nočních směn, když pracovala jako editorka. Kniha vychází ve dvaatřiceti zemích a dostala se na žebřícek bestsellerů New York Times.

...you will burn, for you are an emberin the ashes...


Musím se přiznat, že i přes veškeré nadšení kolem této knihy jsem neustále pochybovala, zdali se mi bude líbit. Velký zlom u mě nastal, když si ode mě chtěla knihu půjčit moje kamarádka, kterou má dle mého názoru stejný vkus na knihy jako já. Ano, přiznávám, knihu jsem měla koupenou už nějaký ten pátek, ale k jejímu přečtení jsem se dostala až teď v červenci. Každopádně jsem rozhodně nelitovala. Příběh mě hned nadchl a několikrát jsem se přistihla, že když nečtu, tak po knize aspoň pošilhávám. V ději do sebe všechno zapadalo a autorka myslela doopravdy na každý detail vymyšleného světa. Každý nějak žil, každý se snažil nějak přežít. Nejen díky tomu před autorkou smekám, protože dokázat něco takového napsat je doopravdy hodno velice dobrého spisovatele. Zkrátka jak už jsem zmiňovala styl psaní autorky prostě žeru.

Děj je vyprávěn z pohledu dvou osob - Eliase, který touží po útěku a když se ocitne v krizové situaci je schopný udělat velice ukvapená rozhodnutí, což se ne vždy vyplácí. Má dobrou duši a rád by každému pomohl místo toho aby zabíjel, ale přes to mi občas svými názory a chováním přišel nesympatický.
Dále je zde Laia, která se zoufale snaží zachránit svého bratra a je pro to schopná udělat cokoli a když říkám cokoli, tak doopravdy myslím cokoli. Hned od začátku jsem si Laiu oblíbila, protože její láska k bratrovi je doopravdy neuvěřitelná. Její odhodlání a síla je díky tomu až nekonečná a celou dobu jsem jí v záchraně bratra držela palce.

Knihu rozhodně doporučuji a věřte mi, že ji nebudete při čtení chtít pustit z rukou. Dle mého názoru se kniha hodí i teďka na léto, protože můžete přemýšlet nad dějem a lépe se do knihy začíst, když jste v klidu. Kniha ve vás zanechá zvláštní pocit, po kterém si budete hned chtít přečíst další díl a přitom neustále zoufat nad tím, co se všemi bude a jak to dopadne. Taky musím vyzdvyhnout obálku, která je moc pěkná a na dotek velice příjemná. Myslím si, že pokud vám kniha nepadne do rukou v doopravdy špatnou dobu, tak se přidáte k houfu nadšenců a děj vás hned na začátku knihy pohltí, na konci knihy vás vyplivne a vám se ze všeho bude udivením jen točit hlava.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí(la) se vám Selekce?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama