Listopad 2016

Beseda s Petrem Eliášem

26. listopadu 2016 v 12:11
Dneska jsem tu výjimečně s něčím trošku jiným, než normálně. V neděli 20. 11. jsem totiž měla tu skvělou možnost, zúčastnit se besedy s šéfredaktorem nakladatelství Albatros - Petrem Eliášem. Musím říci, že jsem z toho byla dost nervózní, protože jsem nikdy nic podobného nenavštívila, a tak jsem se trochu bála, že budu muset mluvit před lidmi, které neznám. No, zkrátka si můžete představit čtrnáctiletou holku, jak jde poprvé na besedu a má nervy v kýblu... Měla jsem však štěstí, že většinu lidí, co přišla na besedu, jsem znala (včetně své kamarádky, která byla tak ochotná a šla se mnou). Navíc jsem se ani nemusela na nic ptát, protože pan Eliáš řekl snad všechno, co mě zajímalo.
Atmosféra celé besedy byla doopravdy skvělá, pohodová a uvolněná. Jelikož tato beseda se odehrávala v rodném městě tohoto překladatele, byli zde jeho učitelé a to nejen z gymnázia, do kterého chodil, ale také například pán, který ho učil hře na klarinet a saxofon. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o práci knižního redaktora i o složité cestě, kterou je potřeba podstoupit, pokud chcete překládat beletrii a ne německé průvodce. Samozřejmě se také mluvilo o překládání nového Harryho Pottera, které má na svědomí právě Petr Eliáš. Co se samotného překladatele týče, tak mi přišel velice sympatiký.
Pan Eliáš s sebou přivezl i několik knih, které překládal. Musím říci, že mě překvapilo kolik jich je (a hlavně kolik z nich znám). Třešničkou na dortu bylo to, že po skončení besedy jsme si mohli některé knihy vybrat a vzít si je domů. Musím říci, že do teď jsem ještě v euforii, jelikož vám musí být jasné, že jsem si vybrala Harryho. Dostala jsem ho i s věnováním a jsem doopravdy neskutečně šťastná. Zároveň jsem si také vybrala ještě jednu knihu a tou je kniha V šedých tónech od Ruty Sepetys.
Beseda se mi doopravdy hodně líbila a doufám, že budu mít v budoucnosti možnost se zúčastnit ještě spouty dalších :)


Wrap up - Říjen 2016

19. listopadu 2016 v 21:31 Wrap up
Čauky! Vítejte u tohoto článku. Zmiňovala jsem se, že bych chtěla svou neaktivitu zmenšít, což se mi samozřejmě nepodařilo (děkuji, ale gratulovat netřeba). Nahromadilo se mi místo toho velké množství rozepsaných článků, ale nebojte se toho, že bych je stihla v brzké době vydat :) Zkrátka škola dělá divy. Ale už vás nebudu zatěžovat svými problémy. Vrhněme se na Wrap up za říjen. Tento měsíc se mi podařilo přečíst 3 a půl knihy, což je rozhodně zlepšení oproti minule, ale i tak nejsem spokojena.

Harry Potter a princ dvojí krve - J. K. Rowling
Díky svému Harry Potter read-a-thonu se mi již podařilo proplout šestým dílem a opět jsem z něj nadšená (jak jinak, vždyť to je Harry Potter). Knihu jsem měla poměrně rychle přečetnou hlavně proto, že jsem ji četla jedním dechem, jelikož jsem tento díl ještě nečetla (takže to vlastně žádný read-a-thon není). V tomto díle mě ale chování Harryho už začalo poměrně dost štvát. Měla jsem náznaky ho nemít moc v oblibě už dříve, ale tento díl byl už dost rizikový a jestli se jeho chování v posledním díle ještě o trošku zhorší, tak můj pohár trpělivosti asi přeteče (ale to, že nemám ráda hlavní postavu nic nemění na mé lásce k této sérii). Každopádně kniha pro mě určitě byla velkým čtenářským zážitkem.

Krysař - Viktor Dyk
Následovala povinná četba. Kdybych tuto knihu přečíst nemusela, tak to neudělám, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Kniha byla čtivá, styl psaní autora mě hned vtáhl do děje, ale musím říci, že některé odstavce byly nudné a měla jsem chuť je přeskočit. Líbil se mi viditelný rozdíl mezi dobrem a zlem, avšak mi díky tomu příběh přišel nereálný. Hlavní postavu - Krysaře jsem si neoblíbila, protože mi vadia jeho povaha a to hlavně bezohlednost. I přesto, že si knihu v blízké době rozhodně neplánuji znovu přečíst, musím poznamenat, že nebyla špatná.

Legenda - Marie Lu
Další kniha, kterou jsem přečetla je Legenda. Tato kniha mi v knihovničce ležela už přes rok, a tak jsem od ní nic extra nečekala, ale příjemně mě překvapila, o čemž svědčí i to, že jsem ji přečetla za necelé dva dny. Hned jsem si zamilovala hlavní postavu - Daye, nejdříve díky tomu, že byl nejobávanějším zločincem (kdo by neměl rád zločince), ale i díky jeho hrdinské povaze. Příběh byl doopravdy napínavý. Často jsem nemohla odtrhnout oči od knihy, a tak jsem četla dlouho do noci. Zároveň byl příběh taky dojemný a párkrát jsem při čtení uronila slzu. Každopádně knížku určitě doporučuji.

Moře klidu - Katja Millay
Poslední kniha, kterou jsem přečetla (konkrétně tedy její polovinu), je Moře klidu. K této knize bych se nejspíše nikdy nedostala, nebýt soutěže na blogu mé oblíbené knižní blogerky We Ronie. Pokud jste si říkali, že jsem soutěž o tuto knihu vyhrála, tak jste na omylu :D Takové štěstí jsem nikdy neměla.. Ale kniha mě tak upoutala, že když na ni byla sleva na bux.cz, tak jsem ji prostě musela mít a nelituji toho. Líbilo se mi, jak byla kniha procítěná, plná emocí. Autorčin styl psaní mi sedl a hlavně, mi všechny postavy v příběhu byly sympatické, což se mi moc často nestává. Kniha byla lehce děsivá tím, že byla hodně realistická. Jediná věc, kterou mohu vytknout je závěr, který mi přišel trochu uspěchaný a moc jsem ho nepochopila.

Unboxing #4

15. listopadu 2016 v 16:01 Unboxing
Musím říci, že kdybych se nerozhodla psát blog o knihách, asi bych nikdy svou peněženku nedonutila tak často plakat. Ale kašleme na peněženku a přejděme na knihy... Tentokrát jsem si koupila knihy z katalogu knižního klubu. Nejedná se sice o knihy, které bych si plánovala koupit, ale prostě jsem neodolala..


Objednala jsem si knihu Samotářka z Mill River od Darcie Chan, která mě hodně zaujala svou anotací a moc se na ni těším. Druhá kniha, kterou jsem si objednala je Útěk na druhý břeh od české autorky Jany Abrahámové, která mě rovněž učarovala svou anotací. Musím teda říct, že obálky se mi tolik nelíbí, ale doufám, že vnitřek knih mě nezklame.

Anotace "Samotářka z Mill River": River ve Vermontu je jedním z řady zapadlých městeček, ve kterých se zdánlivě nic neděje. Místní lidé žijí poklidným životem. Mezi nimi i vdova Mary McAllisterová, kterou však skoro nikdo nikdy neviděl. Zná ji snad jen místní blázen a zdravotní sestra… Její krásná vila, tyčící se na vršku nad městem, je polozapomenutým místem - o její obyvatelce místní mnoho neví a už po ní po těch dlouhých letech ani nepátrají. Teprve když se do města přistěhuje policista Kyle Hansen s dcerou Rowen, odhaluje se příběh tajemné ženy, pro niž se stali na celá desetiletí jediným spojením se světem pošta, postarší kněz se zvláštním zvykem krást lžičky a také okno v ložnici, které střeží život poklidného Mill River.

Anotace "Útěk na druhý břeh": Dostat se na samé dno, neznamená zůstat tam navždy. Jsou místa, kterým je lepší se vyhnout i za bílého dne. Přesto na druhém břehu řeky, kde nekontrolovatelně bují vegetace a pohybují se podivné lidské existence, najde útočiště mladá dívka Krista. Od skoku do chladné vody ji zachrání žena, která vypadá jako smrtka, ale v osudnou chvíli se stává strážným andělem. Přiměje zoufalou dívku žít dál? Pozná Krista osudovou lásku?